Biyoelektrik Empedans Analizi İngilizce kısaltmasıyla BIA zayıf elektrik akımlarının vücut dokularından geçerken karşılaştığı dirence bakarak dokular hakkında bilgi üretme temelli bir doku ölçüm yöntemidir. Bu yöntem kişinin vücut yapısının su, yağ, kas, kemik oranlarını Türkçce’de VKİ (Vücut Kitle İndeksi) ve İngilizce’de BMI (Body Mass Index)’den daha anlamlı bir neticeyle tespit etmekte kullanılır.

Biyoelektrik Empedans Analizi yapmakta kullanılan aletlerin iki çeşidi vardır: Biri sadece iki ayakla üstüne çıkılan, diğeri iki ayakla üstüne çıkılıp yan taraflarındaki kulplardan iki elle tutulan model.

İlkinin ölçümleri sadece bacaklardan geçen akımlarla gerçekleşir.

İkincisiyse daha pahalı bir model olup, kollar ve göğüs/karın hakkında da ölçüm yapabilir.

Ölçümler yemek, içmek, ağır idman gibi şeylerden saatler önce veya sonra yapılmak zorundadır. Sebebi, bu aletlerin eksik veya fazladan içilmiş su miktarı ile vücuttaki yağ miktarını yeterince doğru ayırt edememesidir. Terden etkilenir. Ayak altının temizliği de sonucu etkileyebilir.

Zayıf akım gönderdiği için yakınındaki cep telefonu gibi elektronik aletlerden de etkilenmesi söz konusudur. Bu sebeple gerçek bir uzman tarafından uygulanmasında büyük fayda vardır.

Avantajı tamamen elektronik ve otomatik olmasıdır.

Ölçümler hep günün belirli bir saatinde yapılırsa günden güne değişimi göstereceği için daha tutarlı olacaktır.

BIA ölçümlerini yapmak nispeten kolay olsa da, önemli olan, analiz sonuçlarını doğru yorumlamak ve hastayı doğru yönlendirmektir.

Bu konuda Prof. Dr. Fikret Aktaş Avrupanın önde gelen BIA Ölçüm Analiz uzmanlarındandır. Bu konuda resmi lisans sahibi 50 tıp insanından biridir.

Prof. Dr. Fikret Aktaş’ı diğer BIA Ölçüm Analizcilerinde ayıran en önemli BIA Ölçüm Analizinde çıkan sonuçları % 95 gibi yüksek oranda analiz ederek, en doğru yöntemle hastalarına faydalı olmasıdır. Mevzubahis oran genel ortalamda %50 civarındadır. Ayrıca değerlendirme aşamasında çok kısıtlı analizlerin (Yağ, Kas ve Su değerleri gibi) üstüne çıkılamamaktadır.

Prof. Dr. Fikret Aktaş ise yaptığı ölçümlerin sonucunda, hastalarına Kişinin Özel Yeme Alışkanlığı ile alakalı, Yediği Gıdaların Fazlalık veya Eksiklik ile alakalı kişiye özel analizlerin sonuçlarını ve ayrıca Metabolizmasının Kilo Vermede Etkinlikleri Nedir gibi soruların cevaplarını ve bunların benzeri daha bir çok önemli bilgiyi verebiliyor.