PROF. DR. FİKRET AKTAŞ KİMDİR?

Prof. Dr. Fikret Aktaş, 1975 yılında Almanya-Hamburg´da doğdu. Hamburg Üniversitesi Besin Bilim Dalını bitirdi ve 2011´den beri bilim insanı olarak çalıstığı Berlin Üniversitesinden, en yüksek doktor ünvanı olan Doctor rerum medicinalium (Tıp Bilimlerinden) - kısaltılmışı Dr. rer. medic. - ünvanını aldı.

Ayrıca başarılı bir girişimci iş adamı olarak Hamburg Ticaret Odasına bağlı Toptancı ve Ticaret Eğitmenliği yapma ruhsatına sahip olan Prof. Dr. Fikret Aktaş, Beslenme Tıp Uzmanı olarak obezite konusunda çeşitli tedavi programları geliştirdi ve hastalaının tedavisinde başarıyla uyguladı.

1999 yılında DEZ Ürünlerin, Prof. Fikret Beyin önderliğinde, Formülün finalleşmezi ve pıyazaya sürülmesi gerçekleşti.

2002 yılında Almanya Hamburg'da DEZ Grup Diät und Ernährungszentrum (DEZ Diyet ve Beslenme Merkezi) şirketini kurdu.

2009 yılında DEZ Grup bünyesinde hekimler için diyetetik ve beslenme tıp eğitim programını hazırlayarak uzman hekimlerin bu alanda eğitimlerinde görev aldı.

2010-2012 yılları arasında Avrupa TV kanalında haftalık “Dr. Fikret Aktaş ile Beslenme Saati“ programını hazırlayıp sundu. Prof. Dr. Fikret Aktaş, ayrıca seçkin çeşitli kanallardaki programlara da konuk olarak katılmaktadır.

Yaptığı ve katıldığı bu programlar vesilesiyle geniş kitlelerce tanınmış oldu. Günümüzde Avrupa'nın en otorite kabul edilen beslenme tıp uzmanlarının başında gelmektedir.

2010 yılında ilk kitabını Avrupa´nın önemli Sporcu Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Michael Hamm ila birlikte yazdı. “Sağlıklı Beslenin ve Sağlıklı Kalın” adlı kitabını Istanbul´da Çırağan Sarayında düzenlenen bir basın toplantısında tanıttı.

2011 yılında Berlin Üniversitesi Obezite Tedavisi araştırma, geliştirme ve eğitim çalışmalarında bulundu. Yine aynı üniversitede Kanser Hastalıklarında Beslenme Araştırmaları bölümünde görev alarak önemli çalışmalara imza attı.

2013 senesinde Hekimlere Özel Beslenme Tıbbi Eğitimini ülkemize getirdi ve bu konuda eğitim ve konferans verdi ve halen vermekte.

2013 yılından 2015 yılına kadar Assis.-Lehrb. (Yardımcı Doçent) olarak calıştı.

2015 yılında Lehrb. (Doçent), 2019 yılında ise Univ.- Vis. Profesör ünvanını aldı.

Berlin Üniversitesi Beslenme Araştırmaları bölümünün sevilen hocalarından biri olarak görevini sürdüren Prof. Dr. Fikret Aktaş, Kasım 2019´dan itibaren Istanbul Üniversitesi'nde Misafir Profesör olarak eğitim vermekte, akademik katkıda bulunmaktadır.

2024 yılında yayınlanacak yeni kitabının çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıca yakın zamanda Türkiye Sağlık Bakan Danışmanı olarak görev yapmaya başlayacaktır.

IHA_6443

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.